UČÍME SE ZACHRÁNIT ŽIVOT....

Základy první pomoci - obrázek

 

Základní vybavení

Základní vybavení

Obvaz

Náplast

Vata

Pružné obinadlo

Sterilní polštářky

Antiseptická mast

Gáza

Teploměr

Pinzeta

Zásady první pomoci

Zásady první pomoci

Základní pomůcky první pomoci pro lidi, které většinou všichni máme doma v domácí lékarničce, lze s úspěchem použít i pro psy. Váším posláním je zachránit život, zabránit dalším úrazům, zkontrolovat zranění, zmenšit bolest a tíseň, zahájit léčbu a dopravit bezpečně svého psa k veterináři k profesionálnímu ošetření. Mějte vždy po ruce plně vybavenou lékarničku a použijte ji k ošetření drobnějších poranění. Nejprve se ale ujistěte, že není potřeba řešit žádné závažnější, životu ohrožující úrazy.

 

Jak se postarat o psa v bězvědomí

Jak se postarat o psa v bězvědomí

Příčinami bezvědomí může být dušení, elektrický šok, ztráta krve, tonutí, otrava, otřes mozku, šok, mdloba, otrava kouřem, cukrovka či srdeční slabost. Najdete-li svého psa zjevně v bezvědomí, zavolejte ho jménem a uvidíte zda bude reagovat. Štípněte jej silně mezi prsty a sledujte zda zamrká. Natáhněte mu nohu - stáhne ji váš pes zpět? Pevně mu přiložte ruku na hrudní koš, abyste cítili tep srdce. Zvedněte mu pysk a prohlédněte barvu dásní. Jsou-li řůžové a po stlačení se do nich barva okamžitě vrací, pak srdce vašeho psa bije. Jestliže dásně jsou bledé či namodralé, musí následovat srdeční masáž k obnovení krevního oběhu. Teprve vyvedete-li svého psa z bězvědomí, postarejte se o jeho případná poranění.

Umělé dýchání a masáž srdce

Umělé dýchání a masáž srdce

Umělé dychání a masáž srdce provádějte pouze tehdy, je-li váš pes v bezvědomí a bez vaší pomoci by mohl zemřít. Pokud byl pes vytažen z vody, zdvihněte jej za zadní nohy a alespoň 30 vteřin počkejte, než vyteče voda z dýchacích cest. Jestliže byl pes zasažen elektrickým proudem, nedotýkejte se ho dříve, než vypnete hlavní přívod elektřiny. Pokud se pes dusil, protože mu něco uvízlo v krku, zatlačte silně přes žebra na hrudník, abyste cizí těleso vytlačili ven. Nikdy sami neriskujte pokud je to možné, spolupracujte s dalšími lidmi, nebo je alespoň pošlete telefonovat nejbližšímu veterináři a zajistit transport.

1 Najdete-li svého psa ležet v bezvědomí a nejsou patrny známky dýchání, položte svého psa na bok, nejlépe s hlavou poněkud níže než zbytek těla, například  vhodným podložením jeho zády - po zvednutí zadní části totiž proudí více krve do mozku. Uvolněte jeho dýchání cesty tím, že mu narovnáte krk, rozevřete tlamu, ze které vytáhnete jazyk a dvěma prsty z ní odstraníte všechny sliny a nečistoty. Přesvědčte se také, zda nečistotami nebo hlenem není ucpaný nos. Případně je odstraňte. Pokud necítíte tlukot srdce, zahajte ihned srdeční masáž.

2 Zavřete psovi tlamu držte čenich oběma rukama a přiložte svá ústa přes nos. Vdechujte, dokud neuvidíte, že se hrudní koš nadmul. Potom nechte plíce vydechnout. Tento postup opakujte 10-20krát za minutu. Každých 10 vteřin zkontrolujte tep, abyste se přesvědčili, že srdce bije.

 

3 Pokud se srdce zastavilo, začněte ihned se srdeční masáží. Přiložte dlaň jedné ruky na levou stranu hrudníku hned za loktem a na ni pak položte dlaň druhé ruky. Energicky stlačujte hrudník směrem dolů a dopředu, pumpujte 80-100krát za minutu. Střídejte 20-25 srdečních masáží s 10 vteřinami dýcháním u úst do nosu, dokud srdce nebude tepat a do dásní se nevrátí barva. V oživování pokračujte dokud se neobnoví dýchání. Hodně tlustý zlatý retrívr by při masáži sŕdce měl ležet na zádech a tlačit by se mělo na hrudní kost.